31
אוק

מטבחים מעוצבים

בארבעת העשורים הראשונים לקיום המדינה הרוב המוחלט של המטבחים בישראל היו מטבחים גנריים פשוטים – עץ סנדוויץ' זול, ציפוי פורמייקה חסר השראה ושיש חברון שצובר כתמים ונמלים. עד 1980 אפשר היה לסכם את חוויית המטבח הישראלי כך: ראית מטבח ישראלי אחד, ראית את כולם.

חידושים במטבח

'מהפך', גם בעיצוב הפנים

המהפך הפוליטי של 1977 שהעלה את הליכוד לשלטון פתח את המשק הישראלי ליותר מוצרי צריכה מיובאים ותוך זמן קצר היה ניתן להרגיש את זה גם בשוק הדיור. פתאום דיירים יכלו לבחור בין כמה אפשרויות. מהר מאוד התחרות בשוק אילצה את הקבלנים להציע מבחר יותר איכותי, וכך הופיעו המטבחים המעוצבים והפכו לחלק מהנוף שלנו.

מרגע שתכניות הדירה התנתקו מהמשק ההסתדרותי, ותחרות ו'שוק חופשי' הכתיבו את המשחק, האבולוציה של המטבח המעוצב הישראלי נכנסה להילוך גבוה. במשך כמה שנים השוק היה במצב ביניים בו רמת המטבחים אמנם השתפרה אבל גם המטבחים 'המעוצבים' סבלו מגנריות, וכמעט בכל בית שני ניתן היה לפגוש את אותו 'מטבח כפרי מעוצב'. במקביל, יותר ויותר נגרים נכנסו לשוק המטבחים, חלקם השתדרגו בהמשך והפכו לחברות מטבחים לכל דבר.

המעצבים באים

בשנות השמונים הופיע בזירת העיצוב הישראלי פקטור משמעותי נוסף. אנחנו מדברים על תחילת תופעת 'מעצבי הפנים'. עד שנות השמונים כמעט ולא היה קיים בישראל עיצוב פנים כמקצוע אדריכלות נפרד. כשהשוק נפתח לטעמים חדשים התגלה גם הצורך באדריכלי פנים שיענו על הביקוש ביצירת דירות מותאמות מראש, וכמובן מטבחים מעוצבים.

מעצבי הפנים הכניסו סטנדרטים יותר גבוהים לענף, הם דרשו מגוון ומבחר עבור הלקוחות שלהם ובמקרים מסוימים אפילו דחפו עיצובי מטבח שתיכננו בעצמם. אין ספק שחלק מהגידול העצום בשוק המטבחים המעוצבים קשורה בעליית קרנו של מעצב הפנים הישראלי. מכאן התחרות והביקוש עשו את שלהם והיצע דגמי המטבחים המעוצבים שניתן למצוא בישראל עומד על מאות דגמים של עשרות יצרנים ומותגים.

 

מידע נוסף על עיצוב מטבחים תוכלו למצוא באולמות התצוגה של דא קוצ'ינה, אחת מיצרניות המטבחים המובילות בישראל ויבואנית רשמית של מטבחי Doimo Cucine, יצרנית מטבחי הצמרת מאיטליה. לפרטים: 077-9976483