13
ספט

מטבח פרובנס לבן

הצורה בה אנו מעצבים את הבית תקבע את האווירה שישרה על דייריו ועל אורחיו לאורך שנים רבות. הריהוט בו אנחנו מחליטים להשתמש בחדרים השונים, צבע הקירות, הריצוף – כל אלה מהווים כלי נגינה המשולבים בהרמוניה מופלאה בסימפוניה של עיצוב הבית. יש המעדיפים עיצוב מודרני המשדר יוקרה, אך עם זאת מקנה לעתים אווירה קרירה מעט, ואחרים מתחברים יותר לשורשים, לרגש, למהות של תחושת הבית כפי שחווינו אותה בילדותנו.

המטבח – לב הבית

אחד החדרים החשובים בבית הוא המטבח. האווירה שמקנה מטבח פרובנס לבן, אווירה של בית כפרי בפרברי דרום צרפת, יכולה להקנות לבית את החמימות ולהחזיר לו את התחושה המשפחתית, בסיום יום ארוך של עבודה או של לימודים של בני הבית. אם בעבר שימש המטבח רק למטרת הכנת אוכל, והארוחות הוגשו בחדר נפרד, הרי שהיום הוא משמש לחגיגות בישול שיכולות לאגד את המשפחה יחד, לארוחות קצרות או לסעודות חג משפחתיות, ואפילו לעבודה באמצעות מחשב נייד על שולחן האוכל.

מטבח פרובנס לבן

מטבח פרובנס לבן על לבן

מטבחים בסגנון פרובנס משתמשים לרוב בתום ובטוהר של הצבע הלבן ובחומרים טבעיים שהיו בשפע בחבל פרובנס בצרפת, ביניהם:

  • עץ טבעי
  • אבן
  • פרזולי מתכת אומנותיים צבועים לבן

מדפי המטבח לעיתים אינם נמצאים בתוך הארון, אלא תלויים ישירות על הקיר ומדגישים את נוכחות העץ הטבעי, כאשר כלי המטבח הצבעוניים וצנצנות זכוכית פשוטות, משמשות כחלק מהאלמנטים העיצוביים בחדר.

שולחן הסלון של מטבח פרובנס לבן הוא לרוב, בעל לוח עץ טבעי עבה ורגליים עשויות ברזל מכופף בצורה אומנותית, או לוח אבן מעוצבת על בסיס רגלי עץ עבות, ומעניק לבית מראה חם ונינוח. יתרונו של הצבע הלבן הוא שהוא מכיל את שלל צבעי הקשת, וכל צלחת ומפית – אדומות, כחולות, זהובות או אפילו שחורות, נראות עליו מצוין. כל מפה שקופה פשוטה שמאחוריה מציץ העץ הטבעי, מחזקת את התחושה כי הזמן עצר מלכת, והופכת כל ארוחה פשוטה ללילה רומנטי בבית.