06
יול

מטבח פתוח או מטבח סגור

מטבח פתוח או מטבח בחלל סגור?

יובל ואירינה במשך 20 שנה חיים בבית גדול במרכז הארץ. לפני כעשר שנים הם החליטו לעשות מעשה ולשבור את קירות המטבח. הם כיוונו לשטח פנים גדול יותר של המטבח והם לא היו מעוניינים שתיהיה להם שום מחיצה בין המטבח לשאר חדרי הבית. כאשר שאלנו אותם למה הם בעצם עשו את זה? התשובה שלהם הייתה, רציתי תמיד דירה עם חלל פתוח מה שנקרא Open Space אך לא הייתה לנו את היכולת הכלכלית לרכוש דירה כזה מה שנקראת כיום דירת סטודיו. שבירת הקירות אפשרה לנו לקיים את החלום שכל כך רצינו.

למה הורים בוחרים במטבחים עם חלל פתוח?

אירינה ויובל הם דוגמא להורים שמחליטים ליצור מטבח פתוח. אך מאיפה מגיעה השתוקקת העזה הזו לחללים פתוחים גם במטבח? יש כמה סיבות:

הורים לילדים אוהבים לפקח על ילדיהם, לכן חלל פתוח מאפשר לאמא לפקח על הילדים שנמצאים בסלון או אפילו בגינה כאשר היא שוטפת כלים. הורים ובני משפחה שאוהבים לבשל או טבחים מקצועיים שעובדים שעות רבות במטבח ירצו להיות בסביבת בני משפחתם ולכן חלל פתוח יאפשר להם לעשות בקלות. מטבח עם חלל פתוח מעורר חיים עם אור רב יותר בחלל הבית.

לאחרונה מצד שני החלה גישה הפוכה שבעלי בתיים שמחפשים אחר הפרטיות במטבחים שלהם. אותם בעלי בתים לא מעוניינים כי כל מבקר ואורח יראו את ערימת הכלים בכיור והבלגן על שולחן המטבח. הם פשוט מעדיפים מטבחים גדולים אך עם פרטיות גדולה יותר כמו במטבחים של מסעדות שנמצאים מאחורי דלת נפתחת, כי אם כל הכבוד אף סועד לא מעוניין לראות את כל מה שקורה במטבח לפני או בזמן שהוא אוכל לא משנה אם מדובר במטבח פתוח.

מטבח פתוח

מהם הסיבות לבחור במטבחים סגורים?

ישנם מספר סיבות לבחור במטבחים סגורים. אחת הסיבות היא יותר קירות מאפשר להציב ארונות נוספים לאחסון. ישנם בתים מסוימים שבעלי חלל גדול באמת מעדיפים 2 מטבחים כמו שבארץ יש כיור חלבי ובשרי עשו מטבחים שונים בהתאם למטרה שהתאימו להם. מטבחים בחלל סגור מאפשרים גם שטחי עבודה נוספים לעבודה ואפילו אזורים לחיפוי על הקירות והוספת עיצובים מיוחדים כמו גופי תאורה וידיות מיוחדות.

כאשר שאלנו את האדריכל מייק על הסיבה לשוני בין סוגי מטבחים הוא טען כי למרות שאנשים אוהבים את הפרטיות שלהם וחלקם מעוניינים לבשל בפרטיות, לעיתים רחוקות ניתן יהיה לראות בעלי בתים סוגרים מטבח עם חלל פתוח עם כל הכבוד לחשש של ריח דגים בכל הבית. בשביל זה יש קולט אדים ואביזרים נוספים שיכולים להתאים לפתרון הבעייה הזו.

גם בחו"ל התופעה נפוצה, מומחה בעיר ניו יורק ציין כי לאחר שהוא עיצב 1000 מטבחים, רובם היו בסגנון מטבח פתוח.  הוא מציין כי "בעיר ניו יורק זה די נפוץ לראות מטבח פתוח בחדר המשפחה ואולי בחצר האחורית שבה ניתן להתקין ברבקיו." הוא ממשיך ואומר ש-"רשמיות זה שם המשחק, רשמיות זה המפתח של הכל, אנשים רוצים פורמליות ולכן הם מעדיפים מטבחים סגורים. טבחים מעדיפים לבשל במטבח בסגנון פתוח דווקא."