31
אוק

מקורות המטבח הכפרי

אחד הדברים הכי מפתיעים במהפכת הטכנולוגיה והעיצוב שעברה על המטבח המודרני הוא שסגנון המטבח הכפרי עדיין איתנו. כדי להבין למה עיצוב, שכמעט בהגדרה נחשב 'פשוט' או 'עני', נחשב היום כסוג של סמל סטטוס כדאי ללמוד את מקורותיו.

מטבחים בתל אביב

מטבחים בתל אביב

מסורת אירופאית עתיקה

שורשיו של המטבח הכפרי המוכר לנו היום קשורים לשינויים בסדר האירופאי שהתפתח מאז נפילת האימפריה הרומית במאה השישית לספירה ותחילת ההסדרים הפאודליים שהגיעו לשיאם בימי הביניים. המרחב הכפרי, שבמקומות רבים באירופה לא השתנה באופן דרמטי אלף שנים, קיבל את הצורה שאנו מכירים היום. אנחנו מדברים על ישובים כפריים קטנים בסביבה שעיקרה חקלאית וענייה. בתי המגורים היו בעלי ממדים צנועים והמטבח תפס את החלל המרכזי כשבלבו תנור העצים המשמש לבישול ולחימום הבית – הפרט הזה חשוב במושגים של עולם המטבחים המודרניים כי המטבח הכפרי היה open space עוד לפני שהמושג היה קיים. הפשטות ודלות האמצעים הביאו לכך שהמטבח הכפרי המסורתי התבסס על חומרי הגלם המקומיים (בעיקר עץ ואבן), והיה בעל לוק מחוספס בלי הקפדה על גינוני גימור.

ערכים על-זמניים

התהליך שתיארנו לעיל היה הבסיס למרבית סוגי המטבחים הכפריים בכל רחבי אירופה, כאשר כל אזור פיתח קו מקומי בהתאם לחומרי הגלם והמסורות הקולינריות המקומיות (שבגינן מטבחים מקומיים עברו התאמות שונות ומשונות) – כך נוצרו מטבחים כפריים בסגנון אנגלי, מטבחים בסגנון פרובנס או מטבחים בסגנון טוסקנה. חלק מההבחנות והערכים האלו השתמרו עד ימינו אנו במטבחים הכפריים המעוצבים, שבשנים האחרונות הפכו למאוד אופנתיים.

כמו שהזכרנו, המטבח הכפרי היה open space מאז ומעולם, וכאשר מהפכת ה-open space הגיעה בשנות השבעים למטבחים הביתיים העירוניים היה קל מאוד לאמץ את הקונספט הכפרי ולהטמיע אותו כאחד מסגנונות המטבח המודרני. לכן אצל רוב יצרני המטבחים המובילים בארץ ובעולם תמצאו דגמים וואריאציות רבות על 'המטבח הכפרי'.

מידע נוסף על מטבחים כפריים מודרניים תוכלו למצוא באולמות התצוגה של דא קוצ'ינה, אחת מיצרניות המטבחים המובילות בישראל ויבואנית רשמית של מטבחי Doimo Cucine, יצרנית מטבחי הצמרת מאיטליה. לפרטים: 077-9976483